• Datum: 22-01-2012
  • Recensent: Lauri Kaira
  • Media: Nautic
  • Bok: Åbo Båtvarf 1889 - 1954. Parhaat veneet tehtiin Turun Venveistämöllä
  • Författare: Pirkka Leino, Jarmo Saarinen

Hyvällä syyllä voi sanoa, että yksi Suomen menestyneimmistä veneveistämöistä on ollut Turun Veneveistämö. Tästä todisteena on Pirkka Leinon ja Jarmo Saarisen teos Åbo Båtvarf 1889-1954 - Parhaat veneet tehtiin Turun VeneveistämöIlä.

Keskeisessä asemassa kirjassa ovat kuvat, jotka kertovat omaa tarinaansa. Aalloilla lipuvat purret ja moottoriveneet ovat hienoa katseltavaa. Kuvista voi aistia suolan tuoksun, merituulen puhalluksen ja veistämön työn äänet. Poikkeuksetta kuvat ovat mustavalkoisia ja varsin tummanpuhuvia. Tästä syystä
teos on dramaattisen oloinen.
Teos on tarkoitettu ennen kaikkea tarkoitettu puuveneilijöille, mutta veneilystä yleisesti kiinnostunut ei pistä aikaansa hukkaan, mikäli syventyy sen saloihin. Kirjaa ei kannata lähteä lukemaan alusta loppuun vaan sitä kannattaa nautiskella pikku hiljaa sieltä täältä. Teknisessä mielessä kirja on kattava ja suurella työllä tehty. Se täyttää yhden aukon suomalaisen teollisuuden ja veneilyn historiasta.

 

abo_batvarf_nautic.pdf